בשנים האחרונות עולם הציוד הרפואי עובר שינוים ושכלולים, הכול על מנת לשפר את איכות חייהם של המטופלים. הציוד המודרני מאפשר לחולים לנהל שגרת חיים כמעט רגילה, והטכנולוגיה מפחיתה משמעותית את אי הנוחות. מחולל חמצן הוא דוגמה מצוינת לכך. אז מה הוא מחולל חמצן, ואיך זה עובד?

כמו אוויר לנשימה

עבור רובנו נשימה היא תהליך שמתבצע באופן טבעי ברוב הזמן, מבלי שאנחנו מודעים אליו. עבור החולים במחלת ריאות, או במחלות נשימה, מדובר בסיפור מורכב יותר, הם זקוקים לחמצן בריכוז גבוה על מנת לנשום בטבעיות. אם בעבר השימוש היה בבלוני חמצן מסורבלים, היום מחוללי החמצן תופסים את הבמה.

מה ההבדל בין בלוני חמצן למחוללי חמצן?

עבור מי שמשתמש באביזרי חמצן על בסיס יומיומי, זו שאלה שהתשובה אליה ברורה. בלוני חמצן הם מיכלי מתכת כבדים המכילים חמצן מועשר המגיעים בגדלים שונים, אותם יש להחליף כאשר הם נגמרים. מחולל חמצן לעומת זאת, מייצר את החמצן באופן עצמאי, ואינו דורש החלפה. ההבדל בין השניים יכול לשנות את חייו שלה המטופל, מחוללי החמצן הניידים מאפשרים התניידות חופשית במרחב, עם אביזר נוח לנשיאה בגודל קומפקטי.

איך זה עובד?

ניתן לרכוש מחוללי חמצן בחנות לציוד רפואי, בעקבות המלצת הרופא המטפל. מחולל חמצן מיועד למי שסובל מריכוז נמוך של חמצן בדם. מחולל חמצן שואף את האוויר בחדר באמצעות מדחסים, מבודד את החמצן על ידי הסרת חלקיקי החנקן והפרדתם. התוצר של מחולל החמצן הוא גז המועשר בחמצן, אותו הוא פולט לחלל האוויר, שמסייע לחולים לנשום בקלות. החמצן המועשר נפלט בהתאם למימון המומלץ שנקבע על ידי רופא.

סוגי מחוללי חמצן

קיימים מחוללי חמצן ניידים, ומחוללי חמצן נייחים. קיימים לא מעט הבדלים בין השניים, אחד מהם הוא הספק, מחולל חמצן נייד ידרוש הטענה תכופה יותר. מחולל חמצן נייח יהיה גדול יותר וישקול יותר, הוא מיועד לשבת בפינה ייעודית בבית, בחדר השינה או בסלון שם יוכל לפלוט את החמצן. כשמדובר במחולל נייד לעומת זאת, הוא יותר קומפקטי, ניתן לשאת אותו ביומיום ואפילו להטעין אותו לרכב. מחוללי החמצן יכולים להתחיל ממשקל של כ-700 גרם למחוללים הניידים, ועד 8 ק"ג.

השקעה לטווח ארוך

בניגוד לבלוני חמצן שיש להזמין על בסיס קבוע, ולעקוב אחר קצב הצריכה שלהם, מחולל חמצן מבטיח אספקת חמצן שלא נגמרת. מחולל החמצן הוא השקעה שמחזירה את עצמה בטווח הארוך, מה שחוסך סכומי כסף רבים למטופלים. יתרון נוסף הוא הראש השקט – לא צריך לדאוג להזמנה הבאה של הבלונים, למעקב אחרי מידת החמצן. התחושה הזו שהחמצן המועשר זמין ונגיש בכל עת מורידה אבן מהלב, ונותנת תחושת חופש.

העתיד כבר כאן

מחולל החמצן פשוט לתפעול ונוח לתחזוקה שוטפת, מה שמאפשר לכולם להשתמש בו בקלות ובפשטות. בנוסף, מחולל החמצן פועל בשקט, ואינו משמיע רעש חזק של המדחסים. אם בעבר מחולל החמצן הנייח השמיע רעש חזק של מטוס, עם הטכנולוגיה של היום אפשר להנות מפעולה שקטה, שלא מפריעה לשגרת היומיום. מחולל חמצן הוא מכשיר אמין שיכול לשנות את חייהם של מטופלים רבים.